Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

ΤΕΛΟΣ Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΟΝΕΙΡΟ

Ένας εξαιρετικός Διομήδης Άργους στρίμωξε για τα καλά την Ράιν Νέκαρ Λόβεν στο Λουτράκι την Κυριακή 2 Δεκεμβίοου 2012 και την υποχρέωσε μόλις στην δεύτερη απώλεια της στη σεζόν. Οι «Λύκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 27-27 με την πανίσχυρη Γερμανική ομάδα των 6 εκατομμυρίων ευρώ που σώθηκε από την ήττα ελέω τύχης, αλλά και διαιτητών, οι οποίοι άφησαν τους πρωταθλητές Ελλάδας με 4 παίκτες (δίλεπτες σε Ζαραβίνα, Μεγαλοοικονόμου) στο τελευταίο 1,5 λεπτό της αναμέτρησης! Μπορεί η πρόκριση να είχε κριθεί από το πρώτο ματς (37-17) στο Μανχάιμ, αλλά ο Διομήδης απέδειξε πως μπορεί να σταθεί στην Ευρώπη
σε υψηλό επίπεδο και αν είχε ευκολότερη κλήρωση θα είχε αρκετές πιθανότητες να βρεθεί στους ομίλους του EHF cup.
Στο αγωνιστικό σκέλος οι Κυπελλούχοι Ευρώπης με άμυνα 4-2 με τους Ζαραβίνα, Σαμαρά στην περιφέρεια «βραχυκύκλωσαν» την επίθεση των Γερμανών, ενώ με πολύ μυαλό στην επίθεση κατόρθωσαν να ελέγξουν το ματς από το 20 και μετά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Θοδωρής Μεγαλοοικονόμου με 7 γκολ, αλλά και ο Σωτήρης Μαραγκός με 6 «τρύπησαν» ουκ ο λίγες φορές την άμυνα της Λόβεν, ενώ ο Γιώργος Μαστορογιάννης οργάνωσε άψογα το παιχνίδι των «Λύκων».
Ο Διομήδης προηγήθηκε 13-10 (58') και 14-11 στο ημίχρονο. Ο Ισλανός τεχνικός της Λόβεν αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς τους Μίρχολ και Εντχαλ, αλλά και να αλλάξει τερματοφύλακα με τον Λάντιν να περνάει στη θέση του Στογιάνοβιτς. Μάταια όμως ο Διομήδης ανέβασε κι' άλλο την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με +4 αρκετές φορές (18-14, 19-15, 20-16, 21-17) μέχρι το 43'. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ο αγώνας είχε μεγάλο σασπένς με τους γηπεδούχους να προηγούνται 25-21 στο 49' και λίγο αργότερα 26-23 με ένα πολύ έξυπνο γκολ του Μεγαλοοικονόμου από την περιφέρεια. Ένα 3-0 σερί των Γερμανών έφερε το ματς στα ίσια στο 56' με τον Μαστορογιάννης να σκοράρει στο 58:48 για το 27-26. Οι Σλοβένοι διαιτητές στην επόμενη φάση απέβαλαν Μεγαλοιοκονόμου και Ζαραβίνα, έδωσαν πέναλτι στην Λόβεν με το οποίο ισοφάρισε 27-27, αλλά παρόλα αυτά οι Γερμανοί δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη παρότι έπαιζαν με δύο παίκτες παραπάνω. Μάλιστα ο εκνευρισμός του προπονητή τους ήταν τέτοιος, που μόλις τελείωσε το ματς μπήκε στο γήπεδο και πέταξε με δύναμη το ταμπελάκι του τάιμ αουτ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΡΑΙΝ ΝΕΚΑΡ ΛΟΒΕΝ 27-27
Τα δεκάλεπτα: 3-5, 8-7, 14-11 (ημχ.), 18-15, 25-21, 27-27
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 1, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 7, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Αρσενόπουλος, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Σαμαράς 5, Κοντούλης, Ελευθερίου, Μαστορογιάννης 4, Καραιβάνοφ 2, Τάσκοβιτς 2.
ΛΟΒΕΝ (Γκούντμουντσον Γκούντμουντουρ): Σμιντ 2, Ρόγκις, Σέσουμ 12, Γκουαρντιόλα Ι. 4, Γκέρλιχ, Στογιάνοβιτς, Μίρχολ 2, Στεινχάουσερ, Λάντιν, Γκροέτσκι 5, Γκουαρντιόλα Τ., Μπιτς 2, Εκνταχλ.
Διαιτητές: Βέμπερ- Πάνγκρετς (Σλοβενία), Παρατηρητής: Βιτζχουμ (Ελβετία), δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 3/3-6/7.
Κόκκινες: 58:28 Μεγαλοοικονόμου (τρία δίλεπτα), 60' Λάντιν (κλότσησε την μπάλα πριν τελειώσει το ματς)